Nors dėl visą pasaulį sukausčiusios neregėto masto COVID-19 pandemijos pasaulinė paroda per visą savo istoriją (EXPO parodos pasaulyje rengiamos jau 170 metų) pirmą kartą bendru joje dalyvaujančių valstybių sutarimu buvo atidėta metams, nesikeičia nei jos tema („Sujunkime pasaulį, kurkime ateitį“), nei anksčiau planuotas dalyvių skaičius (192 valstybės), nei pavadinimas – nors paroda prasidėjo 2021 metų spalį ir baigėsi 2022 m. kovo 31 d., ji vadinosi  „EXPO 2020“. Parodos tikslas – pasauliui pasižvalgyti į tai, kaip atrodys ateitis.
 
Parodos plotas: 438 ha., planuojamas lankytojų skaičius ~ 25 mln. Lietuva oficialiai parodose dalyvauja nuo 1937 m., o atgavusi nepriklausomybę nepraleido nei vienos ir iš viso yra dalyvavusi 13 EXPO parodų. Lietuvai skirtas 1550 kv. m. sklypas pačiame parodos teritorijos centre, šalia Švedijos, Olandijos, Ispanijos, Čekijos, Vokietijos paviljonų. Lietuvos dalyvavimo kryptis sąlyginiu pavadinimu – „Tvarios sinergijos“ pasiūlė Lietuvą pasauliui pristatyti kaip modernią, tikrąsias vertybes išsaugojusią ir atvirą pasauliui valstybę. Paviljono pastato tvarumą ir lietuviškumą atspindi Lietuvoje sukurtos ar ištobulintos medžiagos, technologijos bei įranga: įvairių spalvų ir formų „Stiklas-stiklas“ saulės baterijos, „ice cooling“ sistemos, termožaliuzės. „solar agro“ sprendimai terasose ir paviljoną juosiančiame sklype, ekologiški ir ergonomiški baldai ir t.t. Su  Lietuvos paviljonu supažindino pats komisaras Romas Jankauskas. Simboliška, bet paviljoną lankėme – kovo 11 d., o vakare žiūrėjome įspūdingą NICO koncertą.
 
 
Susirinkus gražiai rotariečių ir jų šeimos narių 18 asmenų grupei, vykome į puikią kelionę, po JAE, kurią organizavo UAB „Autarė“ (Gintarė Zlatkienė).
 
Dubajus yra TOP 4 vietoje pasaulyje pagal labiausiai lankomus miestus ir nusileidžia tik Londonui, Paryžiui ir Bankokui. Dubajus yra pirmaujantis miestas inovacijomis. Planuojama, kad iki 2030 m. net 25 proc. pastatų bus atspausdinti pasitelkiant 3D spausdinimo technologijas.
 
Dubajaus policininkai vairuoja sportinius automobilius: Ferari FF, Lamborghini, Astos Martin One-77. Dėl nuolatinės ir itin sparčios Dubajaus plėtros čia vykdomi nepertraukiami statybų darbai ir net ketvirtadalis pasaulio  statybinių kranų yra būtent šiame mieste. Įspūdingas  ką tik atidarytas ,,Ateities muziejus“.
 
Burj Kalifa – aukščiausias pasaulio pastatas 163 a., tačiau į 125 aukštą pasikėlėme per 53 sekundes. Statinio paskirtis: komercinė, turistinė ir gyvenamoji. Prekybos centre 1200 parduotuvių ,kur puikuojasi visi žymiausi pasaulio prekybiniai ženklai. Fontanas 1335 kv. m. Vaizdas įspūdingas: muzika, instaliacijos.
 
Džumeiros palmė – dirbtinė Dubajaus sala Persijos įlankoje, apimanti net 600 ha plotą. Salai sukurti prireikė 10,5 mln. savivarčių, kurie atgabeno 94 mln. kub. metrų smėlio. Palmės formos dirbtinė sala praplėtė Dubajaus kranto liniją iki 520 km.
 
Viešbutis “Burj Al Arab” yra tituluojamas kaip 7 žvaigždučių viešbutis pasaulyje. Net 1790 kv. m. interjero yra padengta 24 karatų auksu, kas lygu 7 teniso kortams.
 
Aplankyta sostinė – Abu Dabis (Luvro muziejus, Prezidento rūmai, Baltoji mečetė, kuri talpina 40 tūkst. maldininkų ir užima 12 hektarų plotą). Sostinėje oro temperatūra buvo 41 C
 
Ekskursija po 6 Emyratus, kurie labai skirtingi ir savotiški (itin konservatyvi Šardža), patogiais paplūdimiais viliojantis Adžmanas ir tikrą gamtos prieglobstį suteikianti Fudžeira.
 
Jungtiniai Arabų Emyratai kaitina vaizduotę neįtikėtinais kontrastais – nuo po dykumose klajojančių beduinų, kupranugarių ir neįtikėtinų karščių iki su ateitimi lenktyniaujančių miestų, kuriuose didžiausia prabanga yra kasdienė, o vis aukštesni ir didesni pastatai, akvariumai, atrakcionai nuolat muša pasaulio rekordus.
 
Romualdas Paulauskas
Kauno Rotary klubas